12.05.2021
Košickí gymnazisti plánujú obhájiť svoje prvenstvo aj vo svetovom finále
Víťazom národného kola medzinárodnej študentskej súťaže Social Innovation Relay sa stal opäť košický tím so svojím inovatívnym ekologickým popisovačom z odpadového tlačiarenského vosku.
Košickí študenti z Gymnázia na Poštovej a ich produkt Scribo Marker, voskový popisovač bez ekologickej stopy vyrábaný z odpadového vosku z tlačiarní, sa stali víťazmi tohtoročného slovenského finále medzinárodného vzdelávacieho projektu Social Innovation Relay (SIR). Nadviazali tak na úspech svojich spolužiakov, ktorí vyhrali predchádzajúci ročník s ekologickým tuhým čističom Tuči v rámci Slovenska, a následne uspeli aj v celosvetovom finále.
Projekt Scribo má rovnaké ambície. „Nad iným ani nerozmýšľame,” hovorí sebavedomo členka víťazného tímu Grétka Sotáková a verí, že účasť na svetovom finále pomôže ich produktu dostať sa nielen do čo najväčšieho počtu kamenných predajní, ale aj na Amazon. Budú to potrebovať, ich cieľom je získať 10 % trhový podiel!
Študentský projekt Scribo vznikol začiatkom tohto roka pri učení. Počas písania na bielu tabuľu vyschla autorom projektu fixka a museli ju vyhodiť. Vtedy si uvedomili, koľko odpadu vytvoria plastové fixky a pustili sa do hľadania ekologickej alternatívy. Hľadanie ukončili tým, že si fixku vyrobili sami. Dnes odoberajú voskový odpad z tlačiarní od troch slovenských firiem, ktoré mesačne vyprodukujú až 6 kg voskového odpadu. Z takéhoto množstva dokážu víťazní študenti vyrobiť až 1200 ekologických popisovačov. „Naďalej však komunikujeme aj priamo s výrobcom voskových tlačiarní a ďalšími firmami, aby sme využitie odpadu navýšili,“ približuje stratégiu G. Sotáková.
Je náhoda, že v súťaži opäť bodovali študenti z košického gymnázia na Poštovej? Porota súťaže SIR sa domnieva, že nemalú zásluhu na úspechu gymnazistov z Košíc má rovnaká učiteľka Eva Wolfová. Stála totiž za oboma víťaznými tímami. Pani Wolfová však skromne tvrdí, že nemá tajný recept pre „výrobu“ úspešných eko startup-istov a dodáva, že je to všetko o študentoch, ich odhodlaní, ambíciách a nadšení. Hovorí, že vždy, keď sa pozrie na svojich študentov, vidí Slovensko budúcnosti. „Nie také, aké je, ale také, aké by mohlo byť. Vidím budúcich lídrov a líderky, ktorí prirodzene riešia zelené témy, majú rešpekt k ženám a minoritám, vidia nás ako spoločnosť rovných individualít. To mi nedovolí vyhorieť,“ opisuje E. Wolfová. Tento rok bol však výnimočný aj pre ňu. „Kým ja som sa pravidelne rútila z online vyučovania, oni vzali lockdown ako fakt. Bez reptania sa chodili každé dva dni testovať, aby sa v malých skupinách stretávali pri výrobe Scribo. Nikdy sa nevzdali a vždy hľadali riešenia,“ dodáva.
Na Slovensku zastrešuje projekt SIR nezisková organizácia Junior Achievement Slovensko. Jej riaditeľka Eva Vargová priblížila rozhodovanie odbornej poroty. „Medzinárodné hodnotiace kritériá zohľadňujú okrem kvality prezentácie, tímovú prácu, sociálny dopad nápadu, inováciu, kreativitu, využitie technológií, marketing, realizovateľnosť, škálovateľnosť a podnikateľský potenciál projektu. Teda parametre, ktoré sú rozhodujúce pre uplatnenie sa v 21. storočí.“
Eva Pongrácz, členka poroty a vedúca Katedry sociálneho rozvoja a práce na Ekonomickej univerzity v Bratislave ide ešte ďalej a hovorí, že projekt SIR každoročne ukazuje, ako sa dá podnikať a žiť tak, aby sme zároveň prispeli k pozitívnej spoločenskej zmene. „Som presvedčená, že podnikaním budúcnosti bude práve sociálne podnikanie, ktoré reaguje na komunitné, sociálne, spoločenské či environmentálne výzvy.“
Medzinárodným partnerom projektu, ktorý len u nás oslovuje ročne viac ako 2000 študentov stredných škôl, je finančná skupina NN. „Sme radi, že už päť rokov sme súčasťou tohto úžasného projektu a pomáhame objavovať mladé talenty schopné plnohodnotne reprezentovať našu krajinu vo svete. Kvalita študentských nápadov z roka na rok rastie a nejeden manažér či skúsený podnikateľ by žasol, aké originálne, a predovšetkým realizovateľné projekty sa rodia v mysliach násťročných súťažiacich. Teší nás, že i touto formou môžeme podporovať rozvoj finančnej gramotnosti a inovačného potenciálu mládeže, a to nielen finančne, ale aj účasťou NN manažérov v úlohe porotcov s dlhoročnými skúsenosťami,“ približuje vzdelávacie aktivity NN SR tlačová hovorkyňa Daniela Tomášková.
Do aktuálneho ročníka súťaže SIR sa zapojilo vyše 2300 študentov, čo je absolútny rekord. Na druhom mieste sa v tohtoročnom slovenskom finále umiestnil tím GYnius z Lipian so svojou internetovou platformou Vzdelávaj a študuj, ktorá poskytuje študijné materiály pre rôzne ročníky a typy škôl s cieľom dobrovoľníckeho zdieľania vedomostí medzi študentmi. Tretí skončil tím DivergentEGT z Tisovca so svojím Časostrojom, ktorý oživuje históriu miest digitalizáciou príbehov našich pamätníkov a servíruje ich na virtuálnej mape prostredníctvom unikátnych reportáží a memoárov. Mapa má podobu mobilnej aj webovej aplikácie.
Víťazný Scribo si zmeria sily v globálnom finále s najlepšími tímami z krajín ako Japonsko, Singapur či Grécko. Celosvetové kolo sa bude konať online 22. júna 2021.