09.04.2025
Zacielené na ženské zdravie: Prevencia a včasná diagnostika zachraňujú život
Na Slovensku pribudne každý rok približne 40-tisíc onkologických pacientov (mužov i žien). Podľa údajov Európskej komisie a OECD nám v onkologických ochoreniach patrí niekoľko nelichotivých prvenstiev:
- Máme jednu z najvyšších úmrtností na rakovinu v Európskej únii: až 275 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov.
- V miere úmrtnosti na rakovinu prsníka je Slovensko na tom dokonca najhoršie v celej EÚ. Na túto diagnózu u nás v priemere zomrú až 3 ženy denne. Hoci najohrozenejšou skupinou sú ženy nad 50 rokov, v poslednej dekáde sa zvýšila miera výskytu rakoviny prsníka u mladších žien od 35 do 50 rokov až o 48 %. Ročne je u nás diagnostikovaných takmer 3-tisíc nových prípadov, z toho takmer 10 % v pokročilom štádiu.
- Druhým najčastejším druhom rakoviny u žien vo veku 15 až 44 rokov je rakovina krčka maternice. Každý rok diagnostikujú viac ako 600 nových prípadov, pričom až v 90 % je príčinou HPV vírus. Na Slovensku na túto diagnózu zomrie 1 pacientka približne každé 2 dni.
Našťastie, liečebné metódy napredujú a včasné odhalenie ochorenia významne zvyšuje šancu na uzdravenie. Ak je rakovina prsníka zachytená v skorom štádiu, až 89 % pacientiek má šancu dožiť sa 10 a viac rokov. V prípade rakoviny krčka maternice, ak sa ochorenie zistí v úvodnom štádiu, je 5-ročné prežívanie na úrovni 91 %.
Odborníci zdôrazňujú dôležitosť prevencie. Čo môžeme pre seba urobiť?
- Každá žena by sa mala venovať raz mesačne pravidelnému samovyšetreniu prsníkov. Ženy o jeho dôležitosti síce vedia, no podľa pacientskej organizácie NIE RAKOVINE si vyšetrenie vykonáva len desatina. Hlavným cieľom samovyšetrenia je včas odhaliť prípadné problémy alebo zmeny.
- V prípade, že samovyšetrenie nepoukáže na problém a nemáme ani iné príznaky, prehliadku u gynekológa stačí absolvovať raz ročne. Táto prehliadka je hradená z verejného zdravotného poistenia. Okrem fyzikálneho vyšetrenia lekár odoberie aj vzorku tkaniva krčka maternice na laboratórnu kontrolu. Taktiež určí potrebné ultrazvukové vyšetrenia.
- Na pravidelné preventívne mamografické vyšetrenie majú nárok ženy od 40 rokov. Dlhodobo ho však podľa údajov Národného onkologického inštitútu absolvuje menej ako tretina žien. Vo vekovej skupine 50 – 69 rokov je to dokonca len slabá pätina. Skríning je pritom bezplatný, plne hradený z verejného zdravotníctva.
- Odborníci zdôrazňujú aj významnú úlohu aktívneho a zdravého životného štýlu vrátane dostatočného pohybu, zdravej stravy, nefajčenia a obmedzenia konzumácie alkoholu. „Obezita môže predstavovať zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka a ženských pohlavných orgánov. Naopak, ukazuje sa, že pravidelný aktívny pohyb znižuje riziko napríklad rakoviny hrubého čreva a prsníkov,“ dodáva MUDr. Mária Rečková, PhD., riaditeľka Národného onkologického inštitútu.
- K primárnej prevencii proti HPV infekcii patrí aj očkovanie. Na Slovensku je plne hradené z verejného zdravotného poistenia pre deti (dievčatá aj chlapcov) od 12 do 15 rokov. Pokiaľ ide o ženy, odporúča sa všetkým do 26 rokov. Hoci miera zaočkovanosti postupne rastie, stále výrazne zaostáva za krajinami, ako napríklad Veľká Británia či Švédsko.
V prípade závažného ochorenia, akým rakovina nepochybne je, dokážu zdravotné komplikácie pacientky i pacientov vyradiť z pracovného procesu až na niekoľko mesiacov. „Okrem výpadku príjmov pacientky a pacienti čelia zvýšeným výdavkom na zdravotnú starostlivosť, ako napríklad rehabilitácie, psychologické poradenstvo alebo výživové doplnky. V tejto situácii môže pomôcť kvalitné životné poistenie, ktoré pomáha ľahšie zvládnuť toto náročné obdobie,“ vysvetľuje Daniela Tomášková, tlačová hovorkyňa NN Slovensko.
NN Životná poisťovňa kryje pri kritických chorobách dospelých až 68 diagnóz vrátane onkologických ochorení. Doplnkové poistenie kritických chorôb dospelých zahŕňa aj rakovinu in-situ (v ranom štádiu) a rakovinu v terminálnom štádiu. Klient má tiež na výber doplnkové poistenie, ktoré poskytuje krytie len 4 najčastejších diagnóz, ako sú rakovina, infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda a skleróza multiplex.