23.08.2024
Aké nástrahy číhajú na žiakov počas školského roka?
Športové úrazy, dopravné nehody, deformity chrbtice a zhoršenie duševného zdravia. To je len niekoľko hlavných rizík, ktoré ohrozujú školopovinné deti. Týka sa to aj prváčikov. Vlani ich bolo takmer 58-tisíc, tento rok sa očakáva podobný počet. A keďže začiatok školského roka je za dverami, odborníci radia rodičom, aby venovali pozornosť nielen nákupu školských potrieb, ale aj zdravotným rizikám a prevencii.
Opodstatnenosť životného poistenia potvrdzujú aj údaje o poistných udalostiach. V NN Životnej poisťovni tvoria deti do 16 rokov približne 14 % poistených. Poistné udalosti u tejto vekovej kategórie detí pritom tvoria približne 17 % z celkového počtu (pozn.: údaj zahŕňa obdobie od 01/2023 do 08/2024). „Podľa početnosti sú najviac zastúpené poistné udalosti týkajúce sa Doplnkového poistenia doby nevyhnutnej liečby úrazu, tvoria približne 64 %. V tomto prípade sú najčastejším dôvodom poistného plnenia zlomeniny, pomliaždenia, ošetrenia rany či podvrtnutia. Hospitalizácie, napr. z dôvodu chronického ochorenia mandlí, vírusových alebo črevných infekcií, tvoria približne 28 % poistných udalostí,“ hovorí Daniela Tomášková, tlačová hovorkyňa NN Životnej poisťovne.
Štvrtinu úrazov spôsobujú dopravné nehody
Dáta Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) potvrdzujú, že ročne príde v Európe o život kvôli úrazom až 18-tisíc detí mladších ako 15 rokov. Takmer štvrtinu úmrtí spôsobujú dopravné nehody. Čoraz častejšie sú na vine kolobežky, ktoré deti zvyknú využívať ako dopravný prostriedok na cestu do školy. Po prázdninách tak stúpa počet úrazov. Väčšine nehôd sa pritom dá predísť edukáciou - kľúčovú rolu zohrávajú rodičia a pedagógovia, tvrdí WHO.
Dopravná výchova a pohybová príprava spolu s pravidelným pohybom patria k základným praktikám prevencie. Hoci sa odborníci zhodujú, že šport je zdravý, zároveň upozorňujú, aby sa robil technicky správne a nepreháňalo sa to so športom u detí. „Ak je prítomná bolesť, treba prestať na nejaký čas športovať alebo aspoň znížiť záťaž. Užitočná je i zmena športového zamerania,“ hovorí MUDr. Ján Pobeha z Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva UNLP Košice. Striedanie rôznych športov a aktivít prináša lepšie rozloženie záťaže na celý pohybový aparát.
Pozor na chrbticu!
Odborníci tiež upozorňujú, že školské a mimoškolské aktivity môžu byť zdrojom ďalších rizík. Na deformity chrbtice sa podľa štatistík zdravotných poisťovní na Slovensku liečia ročne desiatky tisíc detí. Potvrdzuje to aj MUDr. Miriam Dziaková, primárka Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie UNLP Košice. „Našimi častými pacientmi sú deti školského veku, u ktorých sa prejavuje chybné držanie tela alebo skolióza. Pokiaľ sa tieto problémy u detí včas nepodchytia, vedie to k poruchám statiky chrbtice a ku vzniku skoliózy, ktorá sa môže počas obdobia rastu zhoršovať.“
Okrem pravidelného pohybu je dôležité venovať pozornosť aj hmotnosti školskej tašky, ktorá by nemala byť väčšia ako 10 % z celkovej váhy žiaka. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dávajú dôraz nielen na hmotnosť aktovky. Taška by mala kopírovať chrbticu a popruhy by mali byť dostatočne široké. Prváčik by nemal mať na sebe viac ako 2,5 kilogramu a deviatak nie viac ako 5 kilogramov. Dôležité je tiež správne ergonomické sedenie a rodičia by mali deťom limitovať čas strávený pri počítači. Predídu tak vážnym deformitám chrbtice, ktoré v niektorých prípadoch môžu končiť aj operáciou či invaliditou.
Psychické zdravie detí a mládeže sa zhoršuje
Deťom však nehrozia „len“ úrazy. Viac ako kedykoľvek predtým ich ohrozujú duševné ochorenia. Nedávny prieskum HBSC pod záštitou WHO ukázal, že psychické zdravie detí a mládeže sa zhoršuje. Trápia ich nervozita, smútok, problémy so zaspávaním, bolesti hlavy, brucha či chrbta. Dve alebo viac týchto ťažkostí mali na Slovensku až dve tretiny dievčat vo veku 13 až 15 rokov a okolo 40 % chlapcov. Odborníci radia vytvoriť v rodine bezpečné psychologické prostredie, dávať si pozor na preťaženie detí, všímať si ich správanie a nálady a v prípade potreby vyhľadať odbornú pomoc.
Úrazy a choroby detí môžu zaťažiť aj rodinný rozpočet
Ochorenia a úrazy nespôsobujú len fyzické a duševné trápenie. Môžu mať nežiadúci vplyv i na rodinný rozpočet. Obzvlášť, ak si liečba vyžiada niekoľko týždňov či dokonca mesiacov. „Odporúčame rodičom poistiť deti už od narodenia. V rámci jednej poistnej zmluvy je u nás možné poistiť 7 detí vo veku od 0 rokov až do dospelosti. Deti pritom nemusia byť v príbuzenskom vzťahu s poistníkom,“ dodáva Daniela Tomášková.
NN Životná poisťovňa ponúka možnosť uzatvoriť životné poistenie, v rámci ktorého je možné rozšíriť poistnú ochranu o úrazové doplnkové poistenia, ako:
- Doplnkové poistenie trvalých následkov úrazu s progresívnym plnením, ktoré kryje viac ako 400 úrazov od tých menej závažných, ktoré však zanechajú doživotný následok, až po tie najvážnejšie stratové úrazy, ako napr. amputácia končatín,
- Doplnkové poistenie doby nevyhnutnej liečby úrazu,
- Doplnkové poistenie hospitalizácie - ak hospitalizácia trvá viac ako 10 dní, za každý deň hospitalizácie vypláca NN Životná poisťovňa dvojnásobnú dennú dávku. Navyše, ak dôjde k hospitalizácii počas prázdnin, dieťa dostáva tiež dvojnásobnú dennú dávku.
Tieto doplnkové poistenia sú vhodné práve pre riešenie rizík spojených s výskytom úrazov pri hrách v škole, družine alebo krúžkoch. Zároveň si rodič môže zvoliť aj Doplnkové poistenie operácie z dôvodu choroby a/alebo úrazu alebo Doplnkové poistenie kritických chorôb pre deti (kryje až 55 detských diagnóz).